Przejdź do treści
Strona główna » Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

  • przez
uroczy bobas

Okres ciąży to czas przygotowań do ważnej roli matki. Końcowe tygodnie ciąży to z kolei zwykle czas kompletowania dziecięcej wyprawki. Mamy kupują zatem kocyki, poduszki, ubrania dla dzieci oraz zabawki. Powinny one jednak pamiętać o tym, że maluchy szybko rosną i dobór ubrań powinien zależeć nie tylko od płci malucha, ale również od pory roku jego urodzin.

Jak przygotować dziecko na wyjście ze szpitala?

Po porodzie matka może liczyć na pomoc ze strony położnych w zakresie doboru garderoby malucha. Na salach szpitalnych zwykle panuje stała i dość wysoka temperatura, a więc pierwsze ubranka dla niemowląt nie muszą być zbyt ciepłe. Może to być na przykład bawełniane body kopertowe, które umożliwia wygodną zmianę pieluchy malucha lub funkcjonalny pajacyk niemowlęcy. W tym przypadku nie ma bowiem konieczności ubierania maluchowi osobnych spodni, a pajacyk rozpinany jest na niemalże całej swojej długości. Problem dotyczący wyboru poszczególnych elementów garderoby pojawia się jednak wraz z chwilą wyjścia ze szpitala. Jak wspomniano powyżej, ubranie musi być bowiem dobrane w zależności od warunków atmosferycznych. Śliczne wzory body kopertowego można znaleźć tutaj: https://abc-bobasa.pl/body-kopertowe-rozpinane-521.

Jakie elementy garderoby polecane są na wyjście ze szpitala latem?

Choć z pozoru przygotowanie się do wyjścia ze szpitala w okresie letnim jest dość proste, to w rzeczywistości sytuacja może być zgoła odmienna. Trudności związane z doborem odpowiedniego ubrania wynikają bowiem z możliwych upałów oraz ryzyka przegrzania malucha. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się zatem cienkie ubranka dla niemowląt wykonane z delikatnej bawełny. Tkanina powinna być przewiewna oraz nie może podrażniać delikatnej skóry dziecka. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem body kopertowe z krótkim rękawem oraz półśpiochy, a także pajacyk niemowlęcy. Gdy temperatura za oknem jest bardzo wysoka, zamiast spodni warto wybrać cienkie skarpetki, a głowę osłonić przed intensywnym słońcem czapeczką. Poza tym, delikatną i podatną na podrażnienia skórę malucha można osłonić muślinową pieluszką.

Jak przygotować się do wyjścia ze szpitala z dzieckiem w okresie wiosny i jesieni?

W okresie jesiennym i wiosennym temperatura jest zmienna i często dość trudna do przewidzenia. Dlatego właśnie w dziecięcej wyprawce przygotowanej na wyjście ze szpitala powinny znaleźć się ubrania dostosowane do wyższych i nieco niższych temperatur. Może to być na przykład body kopertowe z długim rękawem zestawione ze spodniami i skarpetkami lub rajstopkami. Poza tym, na głowę malucha dobrze jest nałożyć bawełnianą czapeczkę, a w razie konieczności wykorzystać również kurtkę, cienki kombinezon, śpiworek lub kocyk.

Jak ubrać malca na wyjście ze szpitala zimą?

Okres zimowy cechuje się chłodem i przymrozkami, marznącym deszczem i śniegiem. Maluch powinien być zatem ciepło ubrany, ale nie może dojść do jego przegrzania. W tym celu warto zadbać o kilka warstw ubrań, które z łatwością można zdjąć, na przykład po zajęciu miejsca w samochodzie. Dziecko powinno być zatem ubrane na przykład w pajacyk niemowlęcy lub body z długim rękawem oraz spodnie i skarpetki. Tego typu ubranka dla niemowląt powinny być nieco grubsze. Poza tym, doskonale sprawdzi się czapeczka, która osłoni nie tylko głowę, ale i uszy malucha, a także kombinezon czy śpiworek.

Przed wyjściem ze szpitala warto zaopatrzyć się również w koc oraz pieluszkę, za pomocą której można osłonić malca przenoszonego w foteliku przed porywistym wiatrem. Przed umieszczeniem malca w pojeździe warto podwyższyć panującą w nim temperaturę. Należy bowiem pamiętać o tym, że przewożenie malucha ubranego w kombinezon może zmniejszyć jego bezpieczeństwo. Nie tylko wpływa bowiem na trudności z odpowiednim dopasowaniem długości pasów, ale również może powodować przegrzanie malucha , które zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dlatego właśnie jego ciepłota ciała powinna być regularnie kontrolowana. W tym celu należy oceniać stan karku. Skóra w tym miejscu powinna być ciepła, ale nie może być wilgotna. Nie należy się kierować temperaturą nosa, rąk czy nóg, a dodatkową warstwę ubrań warto zastąpić łatwym do zdjęcia kocykiem.