Przejdź do treści
Strona główna » Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Od kiedy stosować smoczek dla noworodka?

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Od kiedy stosować smoczek dla noworodka?

  • przez
smoczek dla noworodka

Gdy w domu pojawia się dziecko, przed świeżo upieczonymi rodzicami otwiera się cały, zupełnie nowy świat. Nie tylko ten związany z opieką i wychowywaniem dziecka, lecz również ten dotyczący pomocnych i przydatnych akcesoriów. Szczególną pozycję w tym świecie odgrywa smoczek dla noworodka

, który uznawany jest za najbardziej przydatną i obowiązkową wręcz rzecz. Co warto o nim wiedzieć, gdy będzie się go wybierało w sklepie?

Dlaczego warto używać smoczka?

Zanim rozpocznie się analizę różnego rodzaju smoczków i tego, jak oddziałują one na dziecko, warto się najpierw zastanowić nad tym, jaki jest cel stosowania smoczka. Co on konkretnie daje i do czego służy?
Naturalnym zjawiskiem u każdego młodego ssaka jest silna potrzeba ssania. Jak dowodzą badania USG, nawet w ciąży dziecko zaczyna ssać swój palec. Często zdarza się tak, że odruch ten jest na tyle silny, że matka nie ma nawet chwili wytchnienia w zajmowaniu się dzieckiem. Bardzo skutecznie pomaga tu smoczek, który dziecko relaksuje, odpręża i zaspokaja silną potrzebę ssania.

Jak wybrać dobry smoczek?

Oczywiście nie każdy smoczek będzie dobry dla naszego dziecka. Na rynku obecna jest tak ogromna oferta, że z łatwością można nabyć model, który stanowić będzie nawet niebezpieczeństwo dla dziecka. Powoduje to, że zakup ten powinien być możliwie jak najbardziej przemyślany i świadomy.
Podstawową sprawą jest to, z jakiego tworzywa ma być zrobiony smoczek. Na rynku dominującymi modelami są smoczki silikonowe, które charakteryzują się wysoką trwałością oraz nieodkształcaniem się. Co więcej, są one bezwonne, bezsmakowe i bezbarwne. Drugim popularnym modelem jest smoczek lateksowy, który posiada charakterystyczną, nieco brązową barwę. Jest to model, który bardzo mocno przypomina sutek, przez co dziecko bardzo chętnie po niego sięga. Niestety jego wadą jest to, że dość szybko się zużywa, co rodzi potrzebę częstego ich kontrolowania i wymieniania.
Oczywiście sam materiał wykonania to nie wszystko, czemu warto się przyjrzeć, kupując smoczek. Oprócz tego bardzo ważne jest to, jaki będzie kształt smoczka. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest wersja okrągła. Innym ciekawym rozwiązaniem jest smoczek symetryczny, który spłaszczony jest po obu bokach. Dzięki temu wygodniej jest go wkładać dziecko do ust, ponieważ nie ma różnicy, którą stroną się go skieruje.
Jeśli jednak kogoś interesuje możliwie jak najlepszy model, to polecany bez wątpienia jest smoczek anatomiczny, który swoim kształtem najbardziej przypomina sutek. Jego olbrzymią zaletą jest to, że nie powoduje on żadnego ryzyka pojawienia się u dziecka wad zgryzu.

Od kiedy można stosować smoczki?

Na sam koniec pozostaje najważniejsze pytanie, czyli od kiedy dozwolone jest stosowanie smoczka. Czy jest jakiś konkretny wiek dziecka, kiedy można zacząć stosować smoczki?
Jak się okazuje, nowoczesne smoczki, które kształtem przypominają kobiecy sutek, są dla dziecka zupełnie bezpieczne i nie stwarzają żadnego zagrożenia. Sprawia to, że można je zacząć używać nawet po kilku godzinach od narodzin dziecka.