Przejdź do treści
Strona główna » Ubranka dla niemowlaka – czym się kierować przy zakupie?

Ubranka dla niemowlaka – czym się kierować przy zakupie?

  • przez
uroczy bobas

Gdy rodzice zaczynają kompletować niemowlęcą wyprawkę, zawroty głowy są bardziej niż pewne. Wszystkie ubranka są tak samo piękne i kolorowe, znalezienie tych najciekawszych może być więc poważnym problemem. Na co zwracać więc szczególną uwagę, sięgając po pajacyki i body kopertowe, jeśli chce się mieć pewność, że dokonano mądrego wyboru?

Po pierwsze – ważny skład

Choć może się wydawać, że to atrakcyjność wizualna ubranek przesądza o ich zakupie lub rezygnacji z niego, nie ona powinna być najważniejszym argumentem przemawiającym za inwestycją w konkretne komplety. Ubranka dla niemowląt powinien charakteryzować przede wszystkim odpowiedni skład materiałowy. Prawo wymaga umieszczania informacji na jego temat na metkach, ich uważne czytanie może więc okazać się kluczem do ostatecznego sukcesu. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im skład jest prostszy, tym lepiej. Najchętniej wybierane są ubranka z czystej bawełny, które nie mają dodatków w postaci innych tworzyw. Gdy dodatki te i tak się pojawiają, należy starać się, aby było ich możliwie jak najmniej. Bawełna jest wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa dla skóry dziecka. Nie wywołuje nie tylko alergii, ale również podrażnień, jest też tak zwanym materiałem oddychającym, co można docenić zwłaszcza latem, gdy dziecko bardziej się poci.

Po drugie – kłopotliwe dodatki

Pajacyki niemowlęce i inne ubranka dla maluchów zachwycają tym, jak bardzo potrafią być kolorowe. Ich walory wizualne mogą jednak okazać się znacznie bardziej problematyczne niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Nie wszystkie dodatki, nadruki i naszywki, jakich używa się przy ich produkcji, są jednakowo bezpieczne.
Najbardziej problematyczne są napy. Przyspieszają ubieranie niemowlaka i rodzice często uważają je za bardzo wygodne, nie da się jednak ukryć, że potrafią wyrządzić spore szkody. Przed zakupem ubranka wyposażonego w nie dobrze jest więc upewnić się, czy są one antyalergiczne, a w ich składzie nie ma niklu. Także nadruki na ubraniach niemowlęcych mogą wprowadzać jednak spore zamieszanie. Nie powinny lepić się ani kruszyć, niedopuszczalna jest też sytuacja, w której mogłyby podrażniać delikatną, dziecięcą skórę. Obecnie za najbezpieczniejsze uważane są tak zwane nadruki wodne i to właśnie na nie warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Ostrożność należy zachować także w przypadku różnego rodzaju guziczków, koralików i innych naszywek. Zastanawiając się nad zakupem ubranek z tego rodzaju dodatkami, dobrze jest zastanowić się, czy walor wizualny nie jest przypadkiem jedynym, jaki posiadają.

Po trzecie – pochodzenie ma znaczenie

Czy to , skąd pochodzą ubranka jest obecnie bez znaczenia? Niestety, pomimo pewnych pozytywnych zmian na tym polu nadal istnieją spore różnice pomiędzy ubrankami, które powstają w Polsce oraz tymi, które wyprodukowano w Chinach. Najlepszą opcją wydaje się więc sięganie po tą odzież, która jest szyta w Europie. Można mieć wówczas pewność, że rzeczywiście spełnia ona dość surowe wymogi unijne, a tym samym jest bezpieczna dla niemowlaka.
Kraj pochodzenia ubranek dla maluchów nie jest wcale bez znaczenia także wtedy, gdy próbujemy ustalić, jaki ich rozmiar jest najbardziej odpowiedni. W różnych krajach stosowane są nieco inne tabele rozmiarów, chcąc uniknąć rozczarowania dobrze więc zapoznać się z nimi jeszcze przed dokonaniem zakupu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy ubranka są zamawiane przez Internet. Często nawet niewielkie błędy w obliczeniach sprawiają przecież, że ubranka są niemożliwe do założenia, bo są za małe.